HII-254: Televízor Orava 226
Dňa 10. augusta 1946 bol v mestskej časti Praha – Strašnice za účasti zahraničných delegátov založený národný podnik TESLA. Išlo o česko-slovenský koncernový podnik, ktorý vznikol zoštátnením a spojením 16 pôvodne samostatných firiem, vyrábajúci elektrotechnické a elektronické prístroje a súčiastky, a to na vojenské, profesionálne či amatérske účely. Jeho názov bol pôvodne inšpirovaný menom srbského vynálezcu Nikolu Teslu, ale potom čo v 50. rokoch 20. storočia došlo k ideovému rozkolu vo vnútri východného bloku, bolo označenie podniku zmenené na TEchnika SLAboprúdová.
V ČSSR bol národný podnik TESLA štátnym monopolom na výrobu televízorov, rádioprijímačov, vysielacích zariadení, žiaroviek a elektrotechnických súčiastok. Jeho výrobky boli určené nielen pre socialistické štáty v rámci RVHP (Rada vzájomnej hospodárskej pomoci), ale aj pre ďalšie, v tom čase spriatelené rozvojové krajiny sveta ako Egypt, Sýria a pod. Podnik mal na Slovensku viacero závodov, pričom jeden z nich sa nachádzal v obci Nižná na Orave. Tu v roku 1958 spustili sériovú výrobu čiernobielych televízorov s ročnou kapacitou 350-tisíc kusov a od roku 1972 aj farebných televízorov, ktorých výrobná kapacita narástla na takmer pol milióna kusov za rok.
Počas doby svojej existencie Tesla Orava vyvinula a výrobne realizovala celkovo 53 modelov pri 15 typových koncepciách. Veľkosériová výroba televízorov pritom zákonite vyvolávala potrebu výstavby a modernizovania veľkých výrobných plôch so širokým sortimentom technologických zariadení a rovnako potrebu vysokého počtu kvalifikovaných pracovníkov. Jedným z modelov, ktorý sa nachádza v zbierkovom fonde Baníckeho múzea v Rožňave je Tesla 4226 známa ako „Orava 226“ z rokov 1970–1971. Ide o 5-pásmový čiernobiely televízny prijímač s plynulým ladením v rozsahu všetkých televíznych pásiem, ovládaním hlasitosti, tónovej clony, jasu i kontrastu. Obrazovka má uhlopriečku 59 cm a je osadená do drevenej skrinky s plastovou maskou a hliníkovým panelom potenciometrov. Televízor má 1 reproduktor a zároveň obsahuje výstup na nahrávanie zvuku na magnetofón. Váha zariadenia je úctyhodných 28 kg a príkon 160 W.
Mgr. Martin Hajduk, PhD.
Zdroje:
- Zbierkový fond História II, Banícke múzeum v Rožňave, evidenčné číslo HII-254
- Ďuroška, Ladislav, 2008. Tesla Orava. In Designum, roč. XIV, č. 5, s. 50-53.
- Kottek, Eduard, 1982. Československé rozhlasové a televizní přijímače III (1964 až 1970) a zesilovače. Praha : Státní nakladatelství technické literatury, s. 224-233.
- Virtuální museum historické radiotechniky. Dostupné na: www.oldradio.cz